POČITELJ

Pokud chcete zažít romantiku kamenného domu, kontaktuje Danielu – bosna.daniela@gmail.com (česky).

Městečko Počitelj (str. 67)

„Staré kamenné město a hrad Počitelj se nachází 30 km jižně od Mostaru u města Čapljina. Toto jedinečně zachovalé historické město tvoří spolu s řekou Neretvou, na které leží, jedinečný přírodně-kulturní celek.

Předpokládá se, že pevnost Počitelj založil bosenský král Stjepan Tvrtko I. v roce 1383. Historii města můžeme rozdělit do několika období.

První středověké pod bosenskou a potom pod maďarskou správou, kdy město mělo velkou strategickou důležitost. Pod osmanskou správu město spadá od roku 1471 až do roku 1698 a město se rozvíjí pomalu, protože hranice Osmanské říše nebyly v její blízkosti. V tomto období vznikají nejvýznamnější objekty ve městě např.: Hadži-Alijina džamija (mešita Hadži Aliho ze 16. století), Šišman-Ibrahimpašina Medresa (škola ze 17. století), hamam (lázně) a javna kuhinja (veřejná jídelna, imaret), nocleh pocestným (han) a sahat-kula (věž s hodinami).

Když připadla Gabela pod benátskou (mletskou) správu v roce 1698, Počitelj znovu získává strategickou důležitost, protože je opět na hranici.

Za rakousko-uherské správy roku 1878 Počitelj opět ztrácí strategický význam a pomalu upadá v zapomnění. To mu vlastně umožnilo do dnešních dnů si zachovat svůj někdejší autentický vzhled. Když přijedete do Počitelje, určitě se projděte všemi úzkými ulicemi, abyste objevili bohatou architekturu výjimečné hodnoty, která se nachází uvnitř hradeb tohoto města. Nezapomeňte něco sníst a vypít na některé z teras ve městě, kde si můžete při jídle a pití užívat překrásného prostředí mediteránu.

Dnes je Počitelj místem setkávání malířů a umělců, pro které je to nevysychající pramen inspirace. Gavrankapetanovića kuća, největší dům ve městě, byla přestavěna na výtvarnou kolonii (www.ulubih.ba). V Počitelji nabízí několik tradičních domů ubytování v soukromí.“

Text z knihy A.Salihbašiče BOSNA A HERCEGOVINA: Kompletní průvodce s bohatou fotodokumentací míst a tras: Více zde

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s